• Novinky

      • Nejnovější vybavení školy pomáhá zdravotníkům v okrese

       Jen pár týdnů před uzavřením dveří škol obdržela ZŠ Palackého nové vybavení pro výuku IT technologií. Přestože 3D tiskárnu s označením Prusa Mk3s neměli mladí informatici  ještě možnost vyzkoušet, jejich učitel Petr Felner v době mimořádných opatření neváhal. Tiskárnu zprovoznil a začal s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky. 

        „Školní 3D tiskárna dokáže vyrobit 6 až 7 štítů denně. Zatím jich z našeho zařízení pochází více než čtyřicet,” říká oblíbený pedagog školy Petr Felner. Doplňuje, že výroba jednoho štítu trvá přibližně dvě a půl hodiny. Přístroj vyrobí držák, který se pak přidá do balení s plexisklem, gumičkou a návodem pro zdravotníka. Štíty se dodávají nezkompletované, aby se daly dobře a opakovaně dezinfikovat. 

       Vlastnictví 3D tiskárny a ochota pomoci umožnily ŽS Palackého zapojit se do komunitního projektu Tiskne celé Svitavsko, který reaguje na situaci v souvislosti s COVID-19. „Cílem je propojit majitele 3D tiskáren ve svitavském okrese za účelem tisku ochranných štítů určených pro nemocnice a další zdravotnická zařízení v okrese,” vysvětluje  jeden z hlavních iniciátoru aktivity Jan Jukl z poličské knihovny, na jejíž půdě, a to doslova, vzniklo v loňském roce centrum technického vzdělávání.  

       Přestože tento komunitní projekt okresních tiskařů zabezpečuje distribuci štítů zdravotníkům, nezůstává tato pomoc anonymní. Každý lékař nebo zdravotník dostává štít se jménem tiskaře. Ty, které vznikly díky vybavení největší moravskotřebovské školy, nesou podpis ZŠ Palackého,” upřesnil Petr Felner. A ještě drobnost pro ty, kdo by chtěli zkoumat, zda jeho lékaře ochraňuje štít z naší  školy. Zatím vznikly dvě edice” držáků - fialová a průhledná. Učitel informatiky však dodává, že pravděpodobně přibudou i další barvy, neboť den bez hrkání” tiskárny si už ani nedovede představit. „Těší mě, že jsem měl možnost seznámit se s novou tiskárnou při výrobě užitečných pomůcek. Na rozdíl od tisku píšťalek nebo žabiček mohou tyto věci pomoci chránit zdraví těch, koho budeme v nejen příštích týdnech určitě potřebovat,” uzavírá Felner.

       3D tiskárnu získala Základní škola Palackého v Moravské Třebové díky zapojení do projektu DiGiTu DiGiTaM. A rozhodně také není bez zajímavosti, že na začátku tohoto školního roku vedly kroky skupinky učitelů právě do nově otevřeného Centra technického vzdělávání Půda v Poličce. Mířili tam pro inspiraci. V září však nikoho nenapadlo, že namísto exkurzí se žáky do učebny plné robotů a dalšího technologického zařízení dostane spolupráce charakter  boje s nemocí, která trápí celý svět. 

       Fotografie č.1 a č. 2: Ochranné štíty ze 3D tiskáren využívají zdravotnící v našem okrese.

       Fotografie č.3: Exkurze pedagogů ZŠ Palackého v centru Půda Městské knihovny v Poličce. (Druhá zleva Hana Šandová, Vedoucí Centra technického vzdělávání _PŮDA)