Do krajského města se za poznáním vydala 7.C v pondělí 23.9.2019. Součástí exkurze byla komentovaná vycházka Pardubicemi, výukový program zaměřený na archeologii a na závěr sportovní odreagování v laser aréně.
Prohlídka Pardubic začala hned na hlavním nádraží, kam jsme dorazili vlakem vyšší kvality. Ve městě nás jako první přivítal bronzový Jan Perner před nádražní budovou, která je jak symbolem významného dopravního uzlu (ústí sem celkem čtyři železniční tratě), tak jednou z nejvýznamnějších staveb poválečného funkcionalismu.
Směrem do centra města jsme neminuli nepřehlédnutelnou stavbu ČSOB pojišťovny architekta Soběslava Macase ani polyfunkční budovu Magnum na třídě Míru. Na počátku 20. století jsme se ocitli na Náměstí republiky, kde stojí divadlo Antonína Balšánka (dokončeno 1909). Ze stejného místa lze obdivovat i prvorepublikové projekty Josefa Gočára: budovu dnešní Komerční banky nebo bývalý hotel, v současnosti Obchodní centrum Grand. Poté jsme prošli Zelenou bránou, s charakteristickou věží s měděnou střechou, na Pernštýnské náměstí. Zde jsme si všimli radnice v historizujícím stylu i proslulé fasády domu U Jonáše (z konce 18. století).
Když jsme dorazili k renesančnímu zámku, o jehož podobu se postarali páni z Pernštejna, už jsme byli očekáváni Mgr. Františkem Kašpárkem, pedagogem Východočeského muzea. Společně jsme se vydali na výpravu do dob dávno minulých. Nejprve jsme se ocitli v čase, kdy se z lovců a sběračů stali první zemědělci, prožili jsme dobu bronzovou a zažili i stěhování národů.
Po tak náročné výpravě jsme si museli trochu odpočinout a občerstvit se. Na závěr exkurze nás totiž čekalo několik ještě mnohem náročnějších strategicko-sportovních utkání v laser aréně. Při návštěvě krajské metropole jsme se tedy během několika hodin přesunuli z pravěku, přes středověk, novověk až do současnosti.
Poznámka na závěr: Enteria arenu, Mekku pardubického hokeje, jsme také neminuli, takže nám jistě budete věřit, že jsme městem ušli bezmála 8 kilometrů.