• Novinky

      • Vánoční "mňaminy" 9. C

       V úterý 20. prosince jsme se vydali do kuchyňky upéct uvařit či usmažit dobrůtky k Vánocům. Jedna skupinka kluků dělala palačinky se šlehačkou, druhé mužstvo dělalo lívance. Děvčata se rozdělila na čtyři skupiny. Měli jsme možnost ochutnat rafaelo kuličky, pizzu ve tvaru srdíček, langoše a pizzu pana Perníčka. Všem se jejich mňaminy povedly a všichni jsme tak odcházeli s plnými břichy.                              Žáci 9. C

      • Den otevřených dveří

       Po delší covidové pauze jsme před Vánoci mohli na naší škole opět prožít radostnou událost, a to den otevřených dveří. Byl tradičně spojený s vánočním jarmarkem, koncertem a možností nahlédnutí do výuky.

       Celou akci předcházely pilné přípravy, abychom se mohli rodičům představit v co nejlepším světle. Děti vytvořily krásné výrobky, které potěšily nejednoho návštěvníka. Do vánoční atmosféry nás naladil koncert, který pod vedením pana učitele Jarůška, paní učitelky Draesslerové a Janouškové nacvičily děti z 2. B, 5. C. a 3. A třídy.  Děti překvapily svojí dovedností a odvahou. Veselou náladu poté přineslo taneční vystoupení pod vedením paní vychovatelky Drahošové.  Největším zážitkem pro mnohé rodiče bylo spatřit svoje dítě přímo „v akci“, což mohli prožít při návštěvě vyučovacích hodin v jednotlivých třídách.

       Tato událost byla milou ochutnávkou přicházejících vánočních svátků.

      • Osobnost Leonarda da Vinci v podání Pernštejnů

       Posledním programem v tomto kalendářním roce byl pro naše žáky druhého stupně pořad pardubické agentury Pernštejni o renesančním géniovi Leonardu da Vinci.

       První část programu tvořily divadelní scénky ze života tohoto italského malíře, sochaře, architekta, přírodovědce a vynálezce. Ve druhé interaktivní části se mohli žáci podrobněji seznámit s jeho dílem, prohlédnout si kopie jeho obrazů nebo vyzkoušet, jak fungují jeho nejrůznější vynálezy.

                                                                                                                                                  Tereza Spáčilová

      • Preventivní programy Policie ČR

       V úterý 19. prosince do naší školy zavítala por. Mgr. Nikol Zavřelová z Krajského ředitelství policie Pardubického kraje. Poutavou formou seznámila žáky 7. A a 7. B s rizikovým chováním, zvláště varovala před zbytečným riskováním při adrenalinových sportech. Paní policistka uvedla i konkrétní následky nezodpovědného chování. Zkrátka nepřijdou ani žáci 7. C, ti besedu absolvují začátkem ledna 2023.

       František Zeman

      • Dějepisná olympiáda

       Ve čtvrtek 8. prosince se zájemci z 8. a 9. tříd zúčastnili olympiády z dějepisu s tématem "Rozdělený svět a Československo v něm - 1945-1992". Do okresního kola postupují Kristýna Schmditová z 9.C a Viola Palánová z 9.B. Úspěšnou řešitelkou byla i Karolína Koukalová z 9.C. 

        

       Miroslava Bazalová

      • Návštěva dílen ISŠ

       Dne 14. 12. navštívili vybraní žáci 8. ročníku dílny ISŠ v Moravské Třebové. Mistři učňovských oborů si připravili program, kterým se snažili přiblížit náplň oborů zedník a klempíř. Žáci si mohli vyzkoušet například zakládání zdi a překladů na modelu, falcování plechu nebo tvorbu dílu okapního svodu, který si mohli odnést a pochlubit se svou zručností. Díky této aktivitě si mohli vyzkoušet práci s nástroji, ke kterým by se běžně na základní škole nedostali. Jako byla například ohýbačka, či válcovačka plechu.

      • Dějepisná exkurze do Brna

       Ve středu 7. prosince se žáci z šestých a sedmých tříd vypravili do Brna za poznáním historie. Na programu byla výstava Tutanchamon, kde byli vtaženi do objevitelského příběhu archeologa Howarda Cartera. Obdivovali dokonalé repliky více než tisícovky egyptských artefaktů. Precizně zpracovaná výstava žáky zaujala. Potěšila je i závěrečná část, kterou tvořily egyptské sbírky z muzea v Moravské Třebové a známá mumie princezny Hereret. Druhou zastávkou byl Pavilon Anthropos a výstava o nejstarších předchůdcích člověka. Nejvíce zaujal exponát mamuta. Další informace zprostředkoval kustod muzea velmi poutavou formou. Žáci si prohloubili své dosavadní znalosti o historii pravěku a starověkého Egypta.

       František Zeman

        

        

      • ČEPS CUP – Okresní kolo ve florbale žáků 1. stupně

       Dne 1. 12. 2022 se ve Svitavách konalo okresní kolo ve florbale pro žáky 1. stupně. Náš tým se na tento turnaj poměrně dlouhou dobu připravoval a cítil šanci na postup do krajského kola, kam postupovaly nejlepší 2 týmy. Turnaje se mělo původně účastnit 9 týmů, nakonec ale 2 týmy odpadly a konečný počet družstev byl tedy 7.

       Ve skupině jsme poměřili síly nejprve se ZŠ Felberova Svitavy. V tomto zápase jsme s přehledem zvítězili 3:0. Druhý zápas proti týmu Draci Kunčina jsme rovněž vyhráli a tohle vítězství nám zajistilo přímý postup do semifinále turnaje.

       V něm jsme shodou okolností narazili na stejného soupeře, se kterým jsme se potkali už v prvním zápase naší skupiny, a to ZŠ Felberova Svitavy. Tento tým se ve čtvrtfinále ovšem značně rozehrál, když přejel tým z Opatova jednoznačně 9:0. Že nás čeká zcela jiné utkání než v základní skupině, jsme se přesvědčili poměrně brzy. Bohužel pro nás utkání nezačalo příliš šťastně, dostali jsme hodně sporný gól, neboť soupeř vypíchl míček zpod rukou našeho brankáře. Protesty ovšem byly marné a hrálo se dále. Náš tým si nadále vytvářel velký tlak a spolu s ním i kupu šancí. Bohužel soupeř byl produktivnější a vytěžil z minima maximum a nakonec zvítězil 3:2.

       Poslední zápas o 3. místo nás čekal proti ZŠ Sokolovská Svitavy. V tomto zápase jsme předvedli výborný výkon a zvítězili 4:2. Z turnaje si tedy odvážíme pomyslné bronzové medaile za vybojované 3. místo.

        

       Sestava: Ondřej Šesták, Roman Tlustoš, Tomáš Janda, Stanislav Hronek, Václav Tajovský, Matyáš Belej, Josef Sabáček, Václav Hlaváček, Jakub Hynčica, Šimon Mlčoch, Adam Zdražil, Jakub Haas

        

       Ludvík Drapl

      • Okresní kolo ve florbale – IV. kategorie

       Dne 8. 12. 2022 se ve Svitavách uskutečnilo okresní kolo ve florbale, kam se kvalifikovali pouze vítězové svých obvodních kol. Do následného krajského kola dále postupoval pouze vítěz.  

       V prvním zápase jsme narazili na výborně hrající tým ZŠ U Školek Litomyšl, kterému jsme nakonec těsně podlehli 1:2.

       Druhý zápas proti ZŠ Masarykova Polička byl velice emotivní. Úvod utkání nám vyšel na výbornou, soupeře jsme tlačili od první minuty a gól na sebe nenechal dlouho čekat. Po střele Jana Haase jsme šli do vedení 1:0. Krátce poté ovšem přišel klíčový moment utkání. Rozhodčí nás po hodně sporném vyloučení Enrica Dvořáka poslal do oslabení, a to dokonce hned na 4 minuty. Náš tým se ovšem nevzdával a houževnatě bránil. Bohužel v poslední minutě oslabení soupeř vstřelil branku a vyrovnal na 1:1. Tohle oslabení nás stálo spoustu nejen fyzických, ale i psychických sil. Nicméně utkání bylo dále velice vyrovnané a plné ostrých soubojů. Bojovalo se doslova o každý míček. Pár minut před koncem navíc soupeř vstřelil druhý gól utkání, na který se nám bohužel i přes velký tlak již nepodařilo zareagovat, a nakonec jsme tedy i druhé utkání prohráli 1:2.

       Vývoj turnaje předurčil, že poslední zápas se ZŠ Felberova Svitavy bude zápasem o 3. místo. V tomto utkání jsme byli od první minuty lepším družstvem a převahu ze hry se nám podařilo přeměnit i v góly. Krásným hattrickem se blýskl Sebastian Roche. V utkání jsme dlouhou dobu vedli 3:1 a soupeře příliš k ničemu nepouštěli. Pár vteřinek před koncem se soupeři podařilo ještě snížit na konečných 3:2 pro náš celek. Z turnaje si tedy po velkém boji a hodně vyrovnaných zápasech odvážíme 3. místo.

        

       Sestava: Sebastian Roche, Jan Haas, Lukáš Marek, Jáchym Vojtíšek, David Kakiš, Tomáš Křivánek, Lucas Ambroz, Jiří Parolek, Enrico Dvořák, Ondřej Sotolář, Dominik Vavřín, Jaromír Parolek, Petr Daneš
        

       Ludvík Drapl

      • Obvodní kolo ve florbale – IV. kategorie

       Dne 15. 11. 2022 se v Městečku Trnávce konal florbalový turnaj pro starší žáky základních škol a gymnázií. Turnaje se účastnilo celkem 7 týmů a do dalšího kola postupoval pouze vítěz turnaje. V základní skupině jsme narazili na týmy ZŠ Chornice a Gymnázium Moravská Třebová. Oba zápasy se nám podařilo vyhrát a do vyřazovacích soubojů jsme postoupili z 1. místa.

       V semifinále jsme narazili na domácí tým ZŠ Městečko Trnávka, který za bouřlivé podpory svých fanoušků předvedl velice bojovný a houževnatý výkon. Na náš skvěle hrající tým to ovšem nestačilo.

       Ve finále jsme se utkali s týmem ZŠ Kostelní Moravská Třebová. V zápase jsme dostali poměrně brzký gól, ale naštěstí se nám v druhé polovině utkání podařilo vyrovnat. Další branka již nepadla a zápas dospěl až do samostatných nájezdů. Při nich nás skvělými zákroky v bráně podržel Jára Parolek, který vychytal oba dva nájezdy soupeře. A protože za nás nájezd proměnili Jan Haas i Tomáš Křivánek, mohli jsme se radovat z vítězství a postupu do okresního kola.

        

       Sestava: Petr Daneš, Lucas Ambroz, Jiří Parolek, Tomáš Křivánek, Sebastian Roche, Jan Haas, Lukáš Marek, Jáchym Vojtíšek, Enrico Dvořák, Filip Vorba, Ondřej Sotolář, David Kakiš, Jaromír Parolek

       Ludvík Drapl

      • Exkurze do Národního muzea (6. C)

       Poznání našeho národního kulturního dědictví je bezpochyby nezbytnou součástí všeobecného vzdělání. Proto se žáci 6. C vypravili v úterý 13. 12. 2022 do Národního muzea v Praze. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

       Moderně pojatou přírodovědeckou expozicí s názvem Zázraky evoluce je doprovodil komentář muzejní pedagožky. Nicollette,  studentka biologie na Karlově univerzitě, šesťáky provedla po ploše 2 000 m2 a doplnila poutavé příběhy ze světa zvířat. Bez povšimnutí nezůstal ani jeden ze symbolů Národního muzea – kostra plejtváka myšoka.  Všechny zaujal i  největší model krakatice obrovské na světě, který měří na délku 17 metrů.

       Po hodinové výukové lekci si žáci ještě prohlédli sbírku minerálů a pootevřeli i “Okna do pravěku” v expozici, která ukazuje, jak vypadal život na našem území před mnoha miliony let.  Jako pozorní návštěvníci si všimli i vitrín v suterénních prostorách, které byly věnovány významným osobnostem, které přispěli k rozvoji muzea. Mezi těmi nechyběl František Palacký, jehož jméno nese ulice, kde stojí naše škola. Nyní všichni vědí, že si při psaní svítil olejovou lampou, své knihy označoval vlastním razítkem a důležité dokumenty ukládal do zdobené truhličky.

       Pro mnohé však bylo mocným zážitkem vstoupit na skleněnou podlahu v kupoli historické budově muzea a pohlédnout  z výšky 50 metrů na zasněžené Václavské náměstí i panorama hlavního města. Z nadhledu objevovali žáci ulice a poznávali budovy, kolem kterých do muzea šli. Součástí exkurze do hlavního města byl totiž i miniokruh pražským centrem. Žáci se zastavili před Obecním domem, který se zapsal do  historie československé státnosti 28. října 1918, neboť zde byla vyhlášena samostatnost Československa. Všimli si i České národní banky naproti. Kroky vedly samozřejmě také na Staroměstské náměstí, kde  úderem jedenácté všichni počítali apoštoly na orloji. 

       Vzdělávací aktivity probíhaly i během cesty do a z metropole. Šesťáci se seznámili se železniční dopravou - naučili se rozeznávat druhy vlaků (rozdíly mezi Os., R, IC, EC, SC, RJ), číst odjezdové tabule a dokázali i vyhledat řazení vagónů v určitém vlakovém spoji. Zjistili, jak rychle ubíhá krajina za okny při rychlosti 160 km/h. A někteří  pochytili i pár nových anglických slovíček. 

       Sylva Horáková

        

      • FLORBAL DÍVKY IV. KATEGORIE – OKRESNÍ KOLO

       Po vítězství v obvodním kole družstvo dívek IV. kategorie postoupilo do okresního kola ve florbalu, které se konalo 8. prosince ve svitavské sportovní hale Na Střelnici. Děvčata změřila síly s děvčaty z Litomyšle, Poličky a Svitav. Všechny zápasy byly vyrovnané a naše družstvo po bojovném výkonu obsadilo 3. místo.

       Sestava: Eva Urbánková, Kristýna Schmidtová, Simona Pálková, Klára Němčíková, Veronika Dvořáková, Aneta Dobrovská, Laura Tesolin, Katka Kroupová, Zuzana Houserová, Kateřina Navrátilová, Lenka Knollová, Zuzana Dorazilová

       Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

                                                                                                                                  V. Schmidtová

      • Andělé pro staroušky

       Rok se s rokem sešel a žáči 3. tříd ze ZŠ Palackého se i v letošním roce přidali k charitativnímu projektu Eviklubu „Šití od srdce, tam kde pomůže 2022“.

       Každý rok vyrábíme dárky pro staroušky z různých krajů ČR. Letos posíláme překvapení do Středočeského kraje, konkrétně do Domova Na Zámku v Lysé nad Labem. Posíláme vánoční obrázky, přáníčka a voňavá srdíčka, na kterých se pracovalo s chutí a láskou. Ke starouškům tentokrát přijdou andílci. Moc dobře totiž víme, že každý z nás nějakého anděla potřebuje.

       Je to krásný pocit vědět, že někomu můžeme udělat radost a zpříjemnit tento sváteční čas. Snad i letos se nám to podaří a andělé budou všechny strážit.

        

       Tímto také děkujeme E. Kubínové a Eviklubu za možnost spolupráce.

                                                                                        

                                                                                                                 G. Krejčí

      • Výstava betlémů

       Žáci 4. A a 2. C  se zúčastnili akce Betlém očima dětí, kterou pro letošní advent vyhlásila farnost Českobratrské církve evangelické. Výroba betlému z netradičních materiálů děti moc bavila a všichni se těšili, až na výstavu zavedou své rodiče a známé. 

                                                                                                L. Čápová
        

      • Krabice od bot

       Stejně tak jako v loňském předvánočním čase se i letos učitelé naší školy rozhodli pro dobrý skutek. V projektu Krabice od bot vybrali dvě maminky samoživitelky, kterým naplnili krabice věcmi pro radost i potřebu. Věříme, že obsah krabice vykouzlí úsměv na tváři.T. Klímová a J. Knödlová

      • Futsalová liga9 dívky - kvalifikace na REPUBLIKOVÉ FINÁLE.

       Ve sportovní hale v Rousínově jsme ve středu 30. listopadu odehráli kvalifikační turnaj, z něhož první dvě družstva postupovala na finálový republikový turnaj. Změřili jsme síly s dívkami z HRADCE NAD MORAVICÍ, PŘEROVA A BŘECLAVI. Vývoj turnaje předurčil, že poslední zápas odehrajeme s Břeclaví o třetí místo. Holky zahrály na hranici sebeobětování se a velká touha po vítězství slavila úspěch. Po závěrečném klaksonu svítilo na světelné tabuli skóre 2:1 ve prospěch ZŠ Palackého, což znamenalo celkové 3. místo. Je to bezesporu velký úspěch zejména proto, že ostatní družstva, měla na rozdíl od nás ve svých řadách registrované fotbalistky hrající  ligové soutěže, dokonce i hráčku oblékající dres reprezentace.

       Sestava: Lenka Knollová, Kristýna Schmidtová, Simona Pálková, Aneta Dobrovská, Veronika Dvořáková, Laura Tesolin, Klára Němčíková, Karolína Haasová, Eva Urbánková, Zuzana Houserová, Nikol Novotná, Barbora Kapounová

       Roman Cápal

      • Krabice od bot od 8. A

       Třída 8. A se zapojila do projektu Krabice od bot, který se zabývá tím, aby pomohl dětem ve finanční nouzi. Složili jsme se na na dárky pro dívku a chlapce ve věku 13 - 14 let a 5 - 6 let. Společně jsme naplnili dvě krabice (např. hračkami, sladkostmi, knihami, hygienickými potřebami) a to vše s pomocí naší paní třídní učitelky. Jsme rádi, že jsme mohli pomoct. 

       Alexandra Zatloukalová, 8. A

        

      • Mikulášský den

       Do fotoalba byla přidána nová galerie Mikulášský den.

       V pátek 2. 12. 2022 do naší školy zavítal Mikuláš se svojí družinou a navštívil třídy prvního stupně.  Děti si připravily básničky, písničky a některé třídy vystoupení s flétnami. Za to od Mikuláše dostaly sladkou odměnu. Děkujeme žákům devátých tříd, kteří tuto akci připravili.

                                                                                                                                Vladimíra Schmidtová