• Novinky

      • Ozoboti v ŠD

       S ozoboty, jak jsme zjistili, je velká zábava. Děti z Rosničky měly možnost si toto ,,ozobohraní" vyzkoušet. Sami s ozoboty závodili, dělali labyrinty, tvořili vločky. Velice je to bavilo. 

                                                                                                                                     Petra Čaloudová

      • První návštěva předškoláků

       V úterý 31. ledna jsme přivítali ve škole budoucí prvňáčky. Pod pečlivým dohledem svých rodičů usedli do školních lavic a plnili různé úkoly – např. na interaktivní tabuli hráli pexeso, stavěli sněhuláky z kostek, skládali puzzle, dokreslovali obrázky, vyzkoušeli si ovládání robota a dokonce pomocí virtuální reality se dostali do zvířecí říše, kde navštívili medvídky koaly. Na rozloučenou dostali perníčky, které pro ně upekli a nazdobili žáci z 2. stupně.

      • Žákyně 5. tříd zvítězily na Krajském kole poháru ČEPS CUP a postoupily do republikového finále!

       Dne 18. 1. 2023 se v Pardubicích konalo krajské kolo poháru základních škol ve florbale žákyň 1. stupně. Naše dívky se na tento velký turnaj připravovaly bezmála 4 měsíce. Doufali jsme, že se nám tréninkové snažení podaří převést v pěkný výsledek. Jelikož ale v týmu nebyla žádná žákyně, která by se florbalu věnovala závodně, na vítězství v turnaji snad ani nikdo nepomýšlel.

       Systém turnaje byl nastaven tak, že se všechny týmy utkaly se všemi soupeři v jedné skupině a tým s největším počtem bodů vyhrál. Ve skupině jsme narazili celkem na 5 soupeřů. Tahounem týmu se bezesporu stala Thea Trnková, které se podařilo postupně do branek soupeřů nastřílet téměř 20 gólů. Všech 5 zápasů se nám podařilo vyhrát a postoupit tak na závěrečné republikové finále, kam se kvalifikoval pouze vítěz krajského kola.

       Děvčatům patří velká pochvala za úspěšnou reprezentaci naší školy.

       Sestava: Beáta Lazarová, Kateřina Malurová, Nikola Šatníková, Natálie Valasová, Thea Trnková, Laura Škrabalová, Stella Zemachová, Simona Gojišová, Martina Krejčová a Liliana Krejzová

        

       Ludvík Drapl

      • Udržujeme tradice: Pečení kváskového chleba

       V rámci kreativních činností jsme s děvčaty z 8. ročníků navštívily environmentální centrum Stolístek v Linharticích. Tady jsme se seznámily s kompletním procesem pečení kváskového chleba od mletí mouky, přes výrobu těsta až po pečení v hliněné peci. Ve chvilce volna, kdy jsme čekaly, až se chléb upeče, si děvčata ozdobila lněné pytlíky a tašky, které si odnesly domů.

       Užitečný program zaujal, rády se do Stolístku zase vrátíme, abychom se naučily další trediční a málem zapomenuté postupy. 

       Jana Knödlová

      • LEDEN v ŠD

       V novém roce hlavním tématem našich oddělení byly zimní sporty. V malé tělocvičně si děti vyzkoušely různé aktivity. Za zajímavé se považovalo klasické bobování, při kterém si to děti náramě užily. V rámci jednotlivých oddělení došlo na výrobu stromečnů z nití pod vedením paní Vágnerové. Děti paní Tomanové šli sněhuláky tvořit do městské knihovny s pomocí paní Mazurové. Nechyběla dílna čtení spojená jak se vzděláváním tak i zábavou.Děti paní Čaloudové si po nemoci vychovatelky konečně udělaly ,,povánoční novoroční besídku", se vším všudy. Nechybělo občerstvení, medvídkový čaj či spousta dárečků pod stromečkem. Za odměnu se šlo do kina na pohádku ,,princezna Rebelka".

      • Švihadlový čtyřboj

       Dne 18. 1. se žáci 2. a 3. tříd zúčastnili Švihadlového čtyřboje, jehož hlavním pořadatelem byl Dům dětí a mládeže Moravská Třebová. Žáci soutěžili ve čtyřech disciplínách: přeskoky odrazem snožmo vpřed, vzad, střídnonož a jednonož. Na každou disciplínu měli soutěžící jednu minutu. V kategorii 3. tříd – dívky vybojovala Vendula Peřinová stříbrnou medaili. V kategorii 3. tříd - chlapci vybojoval bronzovou medaili Teo Filip Mazánek a stříbrnou medaili Jonáš Ladra. Vítězům balhopřejeme!

      • Leden 2023 v ŠD

       ROSNIČKA ŠD

       Rosnička zelená - samička | vybaveni-skol.czRosnička je přírodo-vědecký kroužek, který děti navštěvují v rámci ŠD. Je nás celkem 12 a scházíme se 1x za 14 dní. Našim projektem, jak jste si stačili všimnout ve vestibulu u školní jídelny, je i venkovní fotovýzva, kde si fotíme, co si zrovna vylosujeme. Pracujeme s programem na úpravu fotografie. Také jsme se stali pozorovateli mravenců, pavouků a dalších obyvatel volné přírody. Využili jsme badatelské pomůcky zapůjčené školou. Protože počasí nás vybízelo k procházkám, vyrobili jsme hmyzí hotely, které jsme umístili kolem školy. Tvorba slizu nebyla úplně perfektní, ale výbuch sopky se vydařil. Práce s ozoboty bavila úplně všechny. Čekají nás další experimenty, jejichž realizaci ukážeme v příštím článku Rosničky.

                                                                                                     Vychovatelka Petra Čaloudová

      • "DŘEVÍČKOVÁ DÍLNA" opět u dětí zabodovala

       Ve spolupráci s DDM Maják se třídy 2. C a 3. B zúčastnily „DŘEVÍČKOVÉ DÍLNY“ pod vedením pana Marka Pilnáčka a jeho manželky. Pouze jedna hodina stačila, aby si všichni vyrobili krásnou dřevěnou hračku.

       Během 60 minut děti dřevo opilovaly, vyvrtaly oči, začistily, přibily kolečka a mohly si také se svým výrobkem hned pohrát.

       Druháci si domů odnesli kačenku a třeťáci krokodýla.

       Bylo krásné sledovat radost a nadšení, se kterým žáci po celou dobu pracovali.

       Třídní učitelky 2. C a 3. B

      • Zpíváme pro radost

       Žáci ze Základní školy Palackého byli pozváni jako hosté na vánoční koncert pěveckého sboru Fermáta. Koncert proběhl poslední adventní neděli v kulturním domě v Boršově. Žáci 2. B pod vedením pana učitele J. Jarůška si připravili pásmo koled a žáci 5. C pod vedením paní učitelky A. Draesslerové zahráli na flétny a zazpívali populární vánoční písně.

       Dalším koncertem těchto tříd byl Tříkrálový koncert, který se uskutečnil v pátek 6. ledna v Domově pro seniory. Součástí koncertu byla Tříkrálová sbírka. V rámci této sbírky žáci pana učitele Jarůška zazpívali a sehráli krátké divadelní představení, se kterým navštívili i budovu radnice.

        

      • Den pro páťáky

       Do fotoalba byla přidána nová galerie Den pro páťáky.

       Žáci 5. ročníků si dnes vyzkoušeli, jaká je výuka v odborných učebnách na druhém stupni. Věnovali se jim druhostupňoví učitelé a pomocníci z 9. tříd. Pustili se do chemických a fyzikálních pokusů, bádali v učebně přírodopisu, programovali 3D tiskárny a roboty, zkoušeli virtuální realitu i pracovali v dílnách.

      • Anglicky chytrý kvíz

       Celkem pět čtyřčlenných týmů složených ze žáků devátých tříd svedlo tuhý souboj mezi sebou i s týmem složeným z učitelů při řešení zákeřných otázek zaměřených na všeobecný přehled a reálie anglicky mluvících zemí v předvánočním anglickém chytrém kvízu. V samém závěru strhnul vedení na svou stranu tým kluků z 9. C a odnesl si tak nejen dobrý pocit z vítězství, ale také něco dobrého na zub. Gratulujeme a těšíme se na setkání u dalšího kvízu.